Nākotnes pilsēta. Ellena R. Landara “Digitālo neaizmirstulīšu lauks”

300x0_coverKonkursa Zvaigznes grāmata. Latviešu oriģinālliteratūra bērniem un jauniešiem laureātes Ellena R. Landaras (1987) romāns Digitālo neaizmirstulīšu lauks ir aizraujošs vēstījums par mīlestību un piedzīvojumiem tehnoloģiju laikmetā.
Romāna ideja radusies no sapņa, kurā autore redzējusi puisi uz liddēļa planējam starp augstceltnēm. Tik tiešām, pasaulē, kurā notiek romāna darbība, pārvietošanās ar liddēli nav nekas neparasts – tāpat kā bioaparāts, ar kādu tiek apveltīts katrs jaundzimušais.
Meitene Airī dzīvo Nironā – pilsētā, kurā arvien vairāk izplūst robežas starp cilvēku un tehnoloģijām. Viņas ikdiena ir tiklab vienmuļa, cik prognozējama. Tomēr tās dienas notikumi meitenes dzīvi apgriež otrādi. Kad Airī darbavietā negaidot notiek sprādziens, meitene iesaistās bīstamos piedzīvojumos, kas aizved viņu uz pilsētas noslēpumaināko teritoriju – baiso, baumām apvīto rūpnīcu rajonu. Tikšanās ar savādiem cilvēkiem, mīklaini sapņi, neizprotamas atklāsmes – turklāt meitenes sirdī mostas jūtas, par kurām viņa līdz šim nav domājusi. Vai iespējams, ka drošā Nirona nemaz nav tik ideāla, kā Airī līdz šim uzskatījusi? Balansējot starp bailēm un ziņkārību, sāpēm un apņēmību, Airī cenšas pietuvoties patiesībai par sevi, savu ģimeni un draugiem…
(Zvaigzne ABC)

 Jauki jau tas vien, ka Zvaigzne izdod latviešu autoru darbus, tas priecē, un priecē arī šīs autores darbs. Man to gribas salīdzināt ar L.Dreižes “Naktstauriņu” un I. Eņģeles “75 dienas”, ko lasīju pirms kāda laika, un jāsaka, ka Ellenas R. Landaras un Ilzes Eņģeles rakstīšanas stils, valoda, tēlu rīcības motīvi un notikumu apraksti personīgi man patika labāk.  Valoda šķiet dabiska, notikumi risinās gana strauji, spriedze neatslābst ne mirkli. Tiesa, “Digitālo neaizmirstulīšu laukā” lielāko daļu notikumu pavērsienu (par koda atrašanās vietu, par nodevēja personību u.c.) varēja paredzēt iepriekš un sižets ir diezgan vienkāršs, tomēr tā nav nekāda lielā bēda, jo mūsdienās ir diezgan pagrūti uzrakstīt kaut ko apbrīnojami oriģinālu, kas vēl nekur nebūtu lasīts. Kā autores pirmais publicētais darbs tas šķiet diezgan labi izdevies, un jācer, ka jaunā autore turpinās spodrināt rakstītprasmi un izdos arī citus savus darbus.
Advertisements