Latviešu autoru fantāzijas lidojums – “Purpura karaļa galmā”

300x0_cover“Purpura karaļa galmā” ir fantāzijas un fantastikas stāstu krājums, ko veido sešpadsmit stāsti – Zvaigzne ABC 2011.gadā izsludinātā konkursa laureātu veikums.  Krājumā ievietotie pirmie stāsti ne ar ko īpašu nepiesaistīja, šķita pabāli un dažviet pat neveikli, taču, sākot ar stāstu “Ledus” turpmākie darbi jau viens pēc otra atklāja daudzas brīnišķīgas pasaules un radības, kas piesaistīja ar savu izteiksmīgumu un dažviet pat vērā ņemamu oriģinalitāti. 

Sandra Senkāne  “Ledus” ir vēstījums par attīstītu nākotnes pasauli, kurā tehnoloģijas ir tik augstā līmenī, ka iespējams radīt cilvēkiem līdzīgus robotus. Bet ko iesākt, ja iemīli kādu, kas izskatās kā cilvēks, bet nespēj just to pašu ko tu? Izteikti emocionāls, atmiņā paliekošs stāsts, vietām iedveš bezcerīgu nolemtību, vietām – ilgas pēc kaut kā tāla un nezināma.

Guntis Eņģelis “Krātiņš” – stāsts, kas man joprojām ir labā atmiņā. Izcils savā vienkāršībā, asprātīgs un ar neparedzamu nobeigumu (vismaz man). It sevišķi mani sasmīdināja vienu stāsta  teikums, ko es pārlasīju vairākas reizes un katru reizi pie sevis smējos. Mazliet gan mulsināja jaunvārdu birums stāsta sākumā, itin kā autors speciāli censtos paspīdēt ar sevis radītajiem priekšmetu un radību nosaukumiem. Noteikti gribētu iepazīt vēl kādu šī autora darbu.

Līga Sproģe Raiannonas turnīrs” – pēc manām domām, šis ir otrs labāk uzrakstītais stāsts visā krājumā. Aprakstītie notikumi ir pietiekami detalizēti, lai lasītāja iztēlē uzburtu visnotaļ pieņamamu maģisku pasauli, kurā liela loma atvēlēta dabas spēkiem un darbībām ar tiem. Paredzu, ka autore noteikti plāno arī kādu romānu.  Piestrādājot pie sižeta spraiguma, varoņu attīstības un vides, šis pats stāsts varētu pārtapt romānā, jo potenciāls ir jūtams.

 Dace Znotiņa “Ēšanas traucējumi” asprātīgs stāsts par mājas gariņu zeķēdāju, kurš pūlas visiem spēkiem tikt vaļā no sava saimnieka – vecpuiša jaunās draudzenes, lai dzīve iegrieztos atpakaļ vecajās sliedēs. Pēc šī stāsta izlasīšanas kļūst skaidrs, kāpēc zeķēs rodas caurumi 🙂

Artūrs Dedzis “Snaudas eksperts” – diezgan saistošs stāsts, ko lasīju ar lielu interesi, taču nobeigums mani tomēr īsti nepārsteidza.

Arnis Buka “Purpura karaļa galmā”ir lieliski, ka šis stāsts ievietots krājuma beigās, jo tas pieliek izteiksmīgu, varenu “punktu” visai grāmatai. Manā vērtējumā šis ir vislabāk uzrakstītais darbs no visiem krājumā publicētajiem. Neteiktu, ka man ļoti patiktu sižets, bet mani ārkārtīgi piesaistīja  detaļas (dārzs, glezna, Zvērs…) un stāsta pasniegšanas veids. Izteiksmīgi varoņi,  mazliet maģiskā vide ar noslēpumaino dārzu pilī, kas maina savu atrašanos un parādās vien dažiem. Lasot pārņem tāda savāda nerealitātes sajūta, ka tā ir pasaule, kurā nekā cita bez Purpura Karaļa galma nav. Lasītājs iepazīst vien dažus varoņus – Ākstu, Karali, Ugunsraganu. Pārējie tēli – galvenokārt galminieki –  ir itin kā fona dekorācija, viņu baudas un izpriecas eksistē kaut kur ārpus stāsta galvenās būtības. Pēc  izlasīšanas ir brīdi jāpadomā par tajā pausto vēstījumu un par to, ko paņemt no izlasītā. Dīvaini, bet stāsta beigās es nejutu skumjas, kaut gan stāsts nebeidzās uz priekpilnas nots. Varbūt tādēļ, ka šķita – citādas beigas nemaz nevarēja būt… Visu stāsta lasīšanas laiku mani pavadīja sērīga noskaņa  un tas nebūt nav slikti, jo labs autors ar savu sarakstīto lasītājam rada emocijas. Ar nepacietību gaidīšu citus autora darbus.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.