Zudušo sapņu drupas

horizon5696ef409f59b

Ikviens cilvēks nes sevī stāstus. Citu izstāstītus, paša pieredzētus un arī tos, kuros viņš kļūst par daļu no citu cilvēku stāstiem.

Nav tā, ka “Skaistās drupas” ir vēstījums tikai par mīlu un kaislībām Holivudā, šāds apraksts varētu maldinoši likt noprast, ka runa grozīsies ap smalki ģērbtām aktrisēm un dendijiska izskata un manierīga rakstura aktieriem un viņu savstarpējām intrigām filmu uzņemšanas haotiskajā gaisotnē. Šādām situācijām grāmatā veltīts ļoti mazs lappušu skaits. Tas ir vēstījums par dzīves viļņos mētātiem cilvēkiem, kuriem katram ir savs sapnis, bet kuri nespēj vai neprot sakārtot savu dzīvi.

1962.gads. Nomaļa itāļu ciematiņa Portovergoņas jaunais viesnīcas īpašnieks Paskāls kādu dienu jūrā ierauga tuvojamies laivu ar skaisto Dī Moreju – amerikāņu aktrisi, kura, Paskālam par neizsakāmu pārsteigumu, apmetas  viņa vientulīgajā viesnīcā ar šarmanto nosaukumu “Pienācīgs skats”. Dī Moreja ir slima un gaida kādu paziņu, taču, kad neviens tā arī neierodas, Paskāls dodas uz Romu meklēt aktrises filmēšanas grupu. Stāsts pārlec 40 gadus vēlāk, kad sirmais Paskāls ierodas Holivudā, lai sameklētu savu sen zudušo un nepiepildīto sapni – Dī Moreju.

Paralēli stāstam par Paskālu un Dī risinās ievērojamā, bet nelietīgā producenta Maikla Dīna panākumiem pilnā dzīve, Dī dēla Peta brīžiem nožēlojamā eksistence, Dīna asistentes Klēras centieni beidzot atrast ievērības cienīgu Holivudas filmas ideju, aktiera Ričarda Bērtona un Elizabetes Teilores vētrainais mīlasstāsts, dārgās filmas “Kleopatra” uzņemšana.

Viss, kas mums ir, ir mūsu stāsts.

Šī grāmata ir par skaistiem sapņiem, kurus piepilda tikai tie, kuri nevairās bradāt pa līdzcilvēku dvēselēm un likteņiem, grozot tos pēc sava prāta. Kādam tas ir sapnis par rakstnieka, aktiera vai scenārista karjeru, citam sapnis par tenisa kortu klintīs jūras malā vai par atrastu mīlestību. Pasaulē, kurā valda ikdienības pelēkums, parastie ļaudis tiecas pēc Holivudas krāšņā augļa, agri vai vēlu sāpīgi apjaušot, ka aiz uzpucētās ārienes slēpjas sapuvusi serde, ko rada noslēpumi, nodevība, ārišķīgums, pagrimums un samākslotība.

Viņš jūtas kā krekls, kas nopūsts no veļas žāvēšanas auklas.

Grāmatas struktūra ir īpatnēja, kā mozaīka tā veidota no dažādiem laika, telpas un tēlu gabaliņiem, kas laika gaitā sakrīt kopā, tad pašķirās, atkal savienojās. Katra nodaļa ir no cita laika, citas vietas un cita tēla skatupunkta, tā var būt vīnu un sieviešu mīloša rakstnieka nepublicētas grāmatas nodaļa, mazpilsētas vietējā teātra iestudētas lugas fragments, jauna vīrieša, kurš vēlas iekarot Holivudu, jaunizlolota scenārija idejas apraksts, Holivudas producenta neizskaistināts atmiņu stāsts no memuāriem. Šis ir apcerējums, ne spriedzes romāns, tas jābauda lēnām kā dzīve.

Var arī gadīties, ka grāmata ātri pagaisīs no atmiņas, arī tēli mēdz būt kaitinoši, jo nespēj īstenot savas vēlmes slinkuma vai neizlēmības dēļ.

Šī grāmata ir par zudušiem sapņiem, no kuriem itin visi pārvērtušies drupās, pat tie, kuri piepildījušies. Tiesa, skaistās drupās, kuras kā atgādinājumu rīkoties un nebaidīties dzīvot pēc saviem noteikumiem, varam apbrīnot mēs – lasītāji.

Grāmata saņemta no izdevniecības “BaibaBooks”. Viedokli par blogā apskatītajām grāmatām nekādos apstākļos neietekmē sadarbība ar izdevniecībām.

2 thoughts on “Zudušo sapņu drupas

  1. Šodien pabeidzu šo grāmatu lasīt – bija daudz skarbāka un dziļāka, nekā biju gaidījis. Tieši tas arī patika, tomēr bija arī lietas, kas ne pārāk patika, bet kopumā iespaids labs.

    • Njā, lasīt bija diezgan interesanti un izklaidējoši, tomēr šī nebūs tā grāmata, ko pārlasīt otrreiz vai ilgstoši paturēt atmiņā. Un sižets tā virspusēji pārgāja pāri Holivudas aizkulisēm, biju domājusi, ka būs dziļāks ieskats.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.