Kārtības maģija jeb kā sakārtot māju uz visiem laikiem

c9cf967817aed80a272ffbc16c26f3d4

Ir grāmatas, kuras būtu jāizlasa katram. Marija Kondo ir uzkopšanas konsultante no Japānas, un lai cik tas neizklausītos savādi, viņas klienti ir cilvēki, kuri vēlas sakārtot savu māju reizi par visām reizēm un tādos gadījumos Marija ir labākais palīgs. 

Lietas ir tās, kas vistiešākajā veidā piedalās mūsu ikdienas dzīvē un ir būtiska ikviena cilvēka eksistences sastāvdaļa. Mani ārkārtīgi fascinēja autores pieeja lietām un cieņa, pat mīlestība un rūpība attiecībā uz tām. Viņas uzkopšanas pamatā ir pārliecība, ka lietām ir sava eneģētika un savā mājoklī, drēbju skapī, grāmatplauktā, itin visur jāpatur tikai tās lietas, kas sagādā prieku un kuras tiek izmantotas, nevis atstātas ar domu, ka “man to uzdāvināja draudzene/mamma/tante un viņa apvainosies, ja izmetīšu”, “gan jau kādreiz uzvilkšu/lietošu/izlasīšu”, “to paturēšu bērniem” utml. Visi šie argumenti nepalīdz tikt pie sakārtotas mājas. Turoties kaut vai tikai pie viena koncepta – “paturēt to, kas patīk”, cilvēks spēj atbrīvoties no vesela lēruma nevajadzīgu un lieku krāmu, kas krāj putekļus, aizņem vietu, netiek lietderīgi izmantoti, līdz ar to pašai mantai zūd pastāvēšanas jēga, ja tā netiek lietota pēc tās nozīmes.

12745643_1715127498701505_3833334668225669346_n

Un jā, grāmatas iespaids ir ļoti labs, jo vēl neizlasot līdz galam, es sāku bez žēlastības revidēt savus grāmatu, papīru, tūrisma bukletu, fotogrāfiju, ģeogrāfijas un ilustrētās zinātnes žurnālu, galda spēļu, apsveikumu kartīšu, tukšu elektronikas preču kastu un vecu vadu mudžekļu krājumus (agrākais princips – nu kā tad tu izmetīsi, ja nu noder!), aizlidinot ugunskurā vai piedāvājot inteneta mantu atdošanas grupām un aizvācot visu, kas nav bijis vajadzīgs pēdējo gadu laikā un nav iemeslu, kāpēc tas būtu vajadzīgs turpmāk. Protams, no visa grāmatā aprakstītā materiāla mani interesēja, ko Marija Kondo saka par grāmatām, jo uzskatīju, ka mani krājumi nav lieli. Tomēr jāatzīst, ka autore ļoti labi pazīst nelaimīgo mantu krājēju psiholoģisko pusi un visus sīkos aizbildinājumus, kas cilvēkiem liedz tikt vaļā no mantām- grāmatu gadījumā “šo es noteikti kādreiz izlasīšu” u.c.

“Kārtības maģija” nav tikai par uzkopšanu  un kārtības ieviešanu mājās, tā ir par sava prāta sakārtošanu, par lēmumu pieņemšanas prasmes izkopšanu, par sava līdzšinējā dzīvesveida mainīšanu, sākot ar maziem lēmumiem, kuras drēbes, fotogrāfijas, mantas atstāt savā mājoklī, beigās nonākot pie lielākiem – darīt to, kas patīk, mācīties to, ko sirds vēlas, izšķirties no sevi izsmēlušām attiecībām, pārcelties uz dzīvi citur utml.

kondo-book_0

Marija Kondo un viņas grāmata, kas izmainījusi daudzu cilvēku dzīves

Mani tikai mazliet nesimpatizēja autores pieeja visas izmetamās lietas dēvēt par atkritumiem, jo nevajadzīgajām mantām tomēr var atrast pielietojumu – grāmatas var atdot vietējai bibliotēkai, drēbes, mēbeles, rotaļlietas un citas mantas piedāvāt interneta forumos, kuros cilvēki atbrīvojas no lietām, pārdot  vai ziedot labdarībai.

Jebkurā gadījumā šo grāmatu es pavisam noteikti iesaku ikvienam. Tā būs lielisks palīgs paskatīties uz savu mājokli, uz savām mantām un attieksmi pret tām no malas. Marija Kondo iemāca pret lietām izturēties ar cieņu, pateikties tām par bezierunu kalpošanu un labu darbu, iesaka labākos mantu uzglabāšanas paņēmienus. Ne visiem viņas principiem es 100% piekrītu, bet lielākai daļai noteikti.

Izdevniecība: Zvaigzne ABC

Advertisements