15 unikālas apskates vietas Latvijā

Kamēr vēl vasara un atvaļinājumu laiks turpinās, ir vērts doties tuvākos un tālākos ceļos tepat pa Latviju. Ceļos, kas ved uz nezināmām vietām, unikāliem apskates objektiem un mūsu zemes stūrīšiem, kur rosās apņēmīgi un idejām bagāti ļaudis. Šoreiz par vietām, kuras apmeklējot, man palikuši vislabākie iespaidi un par tām, kuras iesaku citiem. Par pavisam mazu daļu no visa tā, ko iespējams pieredzēt, apskatīt un sajust Latvijā.

Dzīvā sudraba muzejs

Limbažos atrodams Latvijā vienīgais sudraba muzejs. Ekspozīciju veido mākslinieka Oļģerta Auzera oriģināldarbi no sudraba, katram ir kāds stāsts, ko gids dara zināmu muzeja apmeklētājiem. Pašam iespaidīgākajam darinājumam – sudraba pilij stāsts ir kā no pasaku grāmatas. Ieskats valdzinošajā sudraba pasaulē ir intriģējošs, aizraujošs un atmiņā paliekošs kā pati dzīve.

http://www.sudrabamuzejs.lv

IMG_4313

Tropu tauriņi Tērvetē

Tērvetē atrodams neliels unikāls tropu stūrītis, visāda veida, formu un krāsu tauriņu pasaule. Neesmu vēl tur bijusi, bet ja došos uz Tērvetes pusi, iekļaušu šo vietu savā apskates objektu sarakstā.

Par mums

Kristus karaļa kalns

Netālu no Aglonas paugurainā teritorijā izveidots skaists skulptūru parks, kurā atainoti notikumi, kas saskaņā ar Derību norisinājušies no cilvēces pirmsākumiem līdz mūsdienām. Šobrīd šeit uzstādītas vairāk kā 220 dažādas skulptūras un to kompozīcijas. Kopā ar dārziem un mākslīgajiem dīķiem skulptūru parks aizņem ~20 ha lielu platību. Viesojos tur pirms kādiem septiņiem gadiem, bet neiebilstu apskatīt vēlreiz, jo vieta tiešām šķiet radīta dvēselei un sirdsmieram. Un arī Aglonas bazilika ir vieta, kur vēlos atgriezties.

http://www.latvia.travel/lv/apskates-vieta/kristus-karala-kalns

celo 241.JPG

Rūjienas Ķoņu dzirnavas

Vienīgā vieta Latvijā, kur vienkopus maļ graudus, vērpj vilnu, šuj segas un spilvenus, kas pildīti ar aitu vilnu. Ja esat tuvumā, noteikti iesaku šo vietu apmeklēt, jo tai ir laba aura un pavisam noteikti te var atrast patiesu dārgumu – citas realitātes sajūtu,  senas, īstas un nesamākslotas lauku mājas smaržu pēc koka, dūmiem, uguns un zemes. Ūdenskliņģeru un maizes cepšana, aitas vilnas segu un spilvenu iegāde, viesu nams, pirts un lauku daba – izcila kombinācija, lai uz lielāku vai mazāku brīdi piestātu Ķoņu dzirnavās.

Mani iespaidi šeit.
14379929_1241834242522918_4611896907385197855_o

Lavandu lauki Vidzemē un Kurzemē

Nav jābrauc uz Franciju vai Holandi, lai papriecētu acis ar lavandās slīgstošiem laukiem, jo tāds krāšņums pieejams tepat Latvijā. Rosīgu ļaužu sapnis pārtapis realitātē – vairāk kā 2 hektāri smaržojoša lavandu brīnuma. Saimniecībā darbojas arī veikaliņš, kurā var tikt pie lavandu spilventiņiem, eļļas, ziedūdens un kaltētām lavandām. Vasaras fotosesija lavandu laukos – vai tas neskan vilinoši? Tiesa, ap augusta vidu lavandas tiek nogrieztas kaltēšanai, tāpēc tas jāņem vērā, plānojot saimniecības apskati.

https://www.lillaslavender.com/home/

Cēsu Jaunā pils un Cēsu vidulaiku pils

Pagājušajā gadā viesojos Cēsu pilīs un tās mani apbūra – Jaunā pils ar savu atjaunoto interjeru, kas ir tikpat gaumīgs un bagātīgs, kā Rundāles pilī, savukārt Cēsu viduslaiku pils – ar vērienīgo viduslaiku gaisotni, iespaidīgo izskatu un aizraujošajiem stāstiem, līdz ar to Cēsis joprojām ir vilinošs galamērķis arī man. Turklāt esmu uzmetusi acis uz Vinetas un Allas Kārumlādi – nelielu kafejnīcu Cēsu vecpilsētā, kuras skatlogs liek uz vietas paģībt patiesiem kārumu cienītājiem un 30-gadu mājsaimniecību retro noskaņu mīļotājiem.

http://cesupils.lv/

 

Valpenes piramīda

Kas to būtu domājis, ka Latvijā ir piramīdas, tiesa, visai atšķirīgas no Ēģiptē un citur pasaulē atrodamajām. Runā, ka piramīdas piesaista un koncentrē kosmosa spēkus un to var aizbraukt noskaidrot uz Valpeni. Pa ainavisku lauku ceļu var nokļūt pie itin augsta akmeņu krāvuma, kas savelts pēc Ziedoņa domubiedru iniciatīvas par godu Krišjānim Baronam. Ja kāds zina vēl kādu piramīdu Latvijā, dodiet  ziņu.

20160326_175953

Dikļu pils

Varbūt mēs jau esam pieraduši, ka katrā pagastā aiz dažbrīd aizaugušiem brikšņiem, citviet skaisti sakopti un apdzīvoti slejas kādreizējo vācu muižnieku lepnie un sava laikmeta krāšņumu pieredzējušie nami, kas nes muižas vai pat pils nosaukumu. Daudzas no tām ir atjaunotas un izstaro savdabīgu senatnīgu šarmu.  Esmu pabijusi vairākās pilīs un muižās un katrā vietā pirmais iespaids ir bijis atšķirīgs. Varbūt subjektīvi, bet Dikļu pils ierindojas man zināmo piļu un muižu augšgalā, pateicoties šarmantajai atmosfērai, viesmīlīgajai uzņemšanai, skaistajām ainavām un noskaņai, ko rada senatnīgās mēbeles, gleznas, funkcionējošās krāsnis un greznās lustras. Dikļu pilī vienkārši ir skaisti klīst pa telpām un justies nedaudz aristokrātiski. Vasaras vakarā terase atvērta vakariņotājiem un dzīvās uguns gaismā ar laipni padotu segu iespējams iegrimt skaistās sarunās ar galdabiedriem, veroties uguns atspīdumos netālu esošajā dīķī.

http://diklupils.lv/

IMG_3860

Kaltenes kalvas

Kaltene ir viena no interesantākajām vietām Latvijā. Un ne jau tikai tāpēc, ka tur šaurajā piekrastē un blakus esošajos varenajos mežos satupuši dažāda lieluma akmeņi, kādi nevienā citā vietā Latvijā jūras tuvumā nav sastopami, radot nepierastu dabas ainavu. Galvenokārt Kaltenē ir  interesanti tāpēc, ka tur valda tāds izteikts rāmums, piejūras ciema klusums un pat velk uz idillisku mieru. Akmeņi ir visur – jūrā, krastā un mežā 1,5 km garas dabas takas garumā.

14063872_1214134021959607_4341311582763599114_n

Baskāju taka Valguma pasaulē

No Valguma pasaules apmeklējuma man palikusi atmiņā Baskāju taka.  Es katru vasaru staigāju basām kājām un pat nebaidos to darīt pa grants ceļu vai pļavām, bet baskāju taka to visu un vēl daudz ko citu piedāvā koncentrētā veidā, pamodinot pēdās visus receptorus un dāvinot atsvaidzinošas sajūtas. Un gājiens pa dubļu sili arī ir varen labs!

Baskāju taka

1147538_610246812348334_363846427_o

Izklaides parks “Avārijas brigāde”

Tieši šosejas Tīnūži – Koknese malā pie Lēdmanes ierīkots parks ģimenēm, kurā uzdarbojas gan lielizmēra dinozauri, gan mums tik pazīstamie Avārijas brigādes varoņi un citi bērnības multeņu tēli. Ir dzirdētas labas atsauksmes, tāpēc izskatās, ka parks varētu būt lieliska atpūtas vieta attiecīgajai mērķauditorijai.

https://abpark.lv/

Kuldīgas vecpilsēta

Ja vēl nav īsti pabūts Kuldīgā, tad brauciet, brauciet turp un nemeklējiet attaisnojumus, kāpēc to nedarīt, jo tāda vecpilsēta ir retums. Šauras ieliņas, seni koka nami, līkloču pagriezieni, Eiropā garākais ūdenskritums, mūra tilts, bruģis un lukturi, un kanāli veido atmiņā paliekošu skaistumu bez liekiem vārdiem. Papusdienojiet omulīgajā kafejnīcā “Pagrabiņš” vai šikākam gadījumam restorānā “Bangerts” vai “Goldingen room”, un apskatiet visu pārējo, ko piedāvā Kurzemes kaprīzā skaistule Kuldīga.

Mani iespaidi šeit

img_0311-002

Jaunpils pils

Viens no maniem tuvākajiem mērķiem ir kādā no rudens vai ziemas mēnešiem apmeklēt Jaunpils pili un pavadīt tur nakti. Iedomājieties – ārā jau satumsis un aiz loga gaudo rudenīgs un brāzmains vējš, tu pastaigājies pa aptumšotiem gaiteņiem, cerot nesastapt pils spoku (vai varbūt tomēr sastapt?) un zini, ka tepat gaida viduslaiku stilā iekārtota istabiņa, kurā siltumu staro iekurts kamīns. Jaunpils pilī iespējams ieģērbties viduslaiku baroneses un baronu drānās un iepazīt pils stāstus zinoša gida pavadībā. Tiem, kam patīk sajust senatnīgo, Jaunpils pils varētu patikt.

http://www.jaunpilspils.lv/

Dzintaru parka skatu tornis

Apmeklēt Dzintaru parku un neuzkāpt skatu tornī ir noziegums pret sevi. Vispār viss Dzintaru parks ir ieguvis jaunu, skaistu, mūsdienīgu seju un tornis ir tikai viena no atrakcijām, kas pieejama parkā. Vientuļa pastaiga priežu parkā tuvu pie jūras un bez traucējošiem satiksmes trokšņiem – ticiet man, mūs var apskaust ikviens Eiropas kūrorts, Tik tuvu civilizācijai un tomēr sajūta it kā būtu prom no tās. Un tā jūras smarža!

Kokneses pilsdrupas

Nav daudz vietu Latvijā un pat ārpus Latvijas, kur tik brīnišķīgā veidā saplūst divas upes, radot romantisku fonu vairākus gadu simtus pieredzējušajām Kokneses pilsdrupām. Šeit Daugavas plašums ļauj vējam, domām un skatienam aizklejot līdzi aizejošajai dienai, ko redz tie laimīgie, kuri skaistā vasaras pievakarē atvelk elpu Daugavas akmeņainajos krastos vai izstaigā ainavisko dabas taku, kas ved cauri kokos slīgstošajam parkam, garām Pērses upei, pilsdrupu varenajiem mūriem, mājīgajai luterāņu baznīcai pa upes daudzveidīgo krastu līdz pat Likteņdārzam.

Mara_Bitane_Koknese (108)

 

Foto: no personīgā arhīva

One thought on “15 unikālas apskates vietas Latvijā

  1. Atpakaļ ziņojums: Latvijas blogāres apskats #85 (31.07.-06.08.). – BALTAIS RUNCIS

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.