Jūlija grāmatas: karstasinīgā Āfrika un svelmainā Austrālija

Jūlijam piestāv grāmatas par sauli, ceļojumiem un cilvēcisko attiecību kaislībām. Un kur vēl labāk visas šīs lietas sastopas, ja ne karstasinīgajā Āfrikā un saules kveldētajā Austrālijā. 

Lato Lapsa “Deviņas Āfrikas”

11418261._UY630_SR1200,630_

Skandalozā žurnālista Lato Lapsas ceļojumu grāmatas līdz šim nebiju lasījusi, un, tā kā man ir vēlme dzīvē aizceļot uz Āfrikas ziemeļdaļu, tad izvēle krita par labu darbam “Deviņas Āfrikas”, lai labāk iepazītu šo versmaino kontinentu. Brīdinu, ka pēc izlasīšanas lasītājam, visticamāk, sabruks visi līdzšinējie saulrietā grimstošo savannu ainavām līdzīgie sapņi par Āfriku. Un pavisam nopietni pavaicājiet sev, vai jūs tiešām gribat iepazīt to Āfriku, kādu to ir redzējis Lato Lapsa? Vai jūs gribat redzēt vardarbību, netīrību un nabadzību tādā pakāpē, par kādu pat ļaunākajos murgos un nežēlīgākajās filmās nav nācies pieredzēt? Vai jums nav iebildumu kopā ar autoru putekļainā autobusā kratīties pa lauku ceļiem uz džungļiem meklēt mežoņu ciltis, kas vēl saglabājušās Āfrikas nostūros, ieraudzīt kā vietējie skalo zeltu smagos darba apstākļos, apmeklēt medību platības, kur izlutuši bagātnieciņi, samaksājuši veselu bagātību, tiek pievesti pie žogos turētiem zvēriem, lai tos nošautu trofeju vārdā? Vai vēlaties uzzināt par cilvēces vēsturē lielākajiem genocīdiem, kad miljons cilvēku Ruandā un Ugandā, bet 4 miljoni Kongo tiek noslepkavoti bez ANO iejaukšanās? Laipni lūdzu tumsas sirdī – Āfrikā!

Ne jau tikai sliktais un negatīvais ir tas, ko meklē Lato. Viņš raugās tālāk aiz glancētiem tūristu bukletiem, aiz ekskursantu grupu maršrutiem, aiz mūsu vārgajiem priekšstatiem par šo zemi. Viņš meklē patieso Āfriku, okšķerē cēloņus visam, kas notiek sabiedrībā, viņa skatupunktā ir gan turīgie, gan nabadzīgie, dzīves piesmietie un likteņa veiksminieki. Šī grāmata ir viens no labākajiem ceļojuma aprakstiem, ko esmu lasījusi. Ir citi latviešu autori, kas ir mēģinājuši izklāstīt piedzīvoto šajā kontinentā, piemēram, Pēteris Strubergs, bet tie ir bērna šļupsti, salīdzinot ar Lato vērienīgajām ekskursanta gaitām un atklājumiem. Noteikti lasiet, pat ja jums nav tuva ceļojumu literatūra, jo, būdams ar analītisku prātu apveltīts žurnālists, Lato Lapsa sniedz pamatīgu ieskatu katras apceļotās zemes sabiedrībā, ikdienā, tradīcijās, rituālos un attīstībā, dodot veselu lērumu jaunu zināšanu. Lieliska, uzskatus satricinoša grāmata! Un ir skaidrs, ka uz Āfrikas vidieni es nekad, nekad dzīvē nebraukšu.

***********************************

Izdevniecībai “Zvaigzne ABC”  es varu pateikties par iespēju iepazīt vienu no labākajām grāmatu autorēm, kas raksta aizraujošus romānus par Austrāliju – tā ir Elizabete Harane. Latviski ir izdoti tikai divi šīs autores darbi – “Sarkanās zemes sala” un “Tāltālā, saules kveldētā zemē”, kurus es esmu pārlasījusi jau 3 reizes un, kad tie ir izlasīti, iesaku ķerties pie angļu valodā izdotajiem.

Elizabete Harane pazīst Austrāliju līdz pat kaulam un to var just viņas detalizētajos aprakstos par aborigēnu kultūru un tradīcijām, neticami skaistajos Austrālijas dabas tēlojumos un gluži sadzīviskos sīkumos. Viņa zina, kā skan pret skārda jumtu krītošas lietus lāses, cik atsvaidzinošs ir cikāžu pieskandinātais vakara gaiss, kad nežēlīgi karstā saule aizgājusi aiz horizonta, kā smaržo aborigēnu ugunskura dūmi, kad tajā tiek cepts ķengurs vai emu.

Pēc nogurdinošas dienas Haranes romāni pilnīgi noteikti sniedz relaksējošu sajūtu, labu devu veselīga humora un krāšņu ieskatu Austrālijas dabas, kultūras un vērtību bagātībā. Viegli vasaras romāni ar laimīgām beigām.

Elizabeth Haran “Under a Flaming Sky”

cover81295-medium

1933.gads. Deviņpadsmit gadus vecā Arabella Fitzherberta kopā ar vecākiem no Anglijas pārceļas uz dzīvi Austrālijā, lai uzlabotu meitenes trauslo veselību. Brauciena laikā ar vilcienu uz Austrālijas pilsētu Adelaidi, Arabella izkāpj no vagona un nejauši tiek atstāta nekurienes vidū, bez ēdiena, ūdens un bez nojausmas, kur atrodas tuvākā apmetne vai pilsēta. Pēc vairāk kā dienu ilgas bezcerīgas klīšanas,  saules apsvilināto un kukaiņu sakosto Arabellu atrod saujiņa aborigēnu, kuri viņu nogādā tuvākās pilsētiņas vienīgajā viesnīcā. Būdama turīgu vecāku vienīgā meita, izlutināta un hipohondriska, Arabella viesnīcas īpašniekiem pieprasa princeses cienīgu attieksmi pret sevi, tomēr viņai nākas saprast, ka Austrālijā visi ir vienlīdzīgi un dzīve svelmainajā kontinentā pieprasa ievērot pavisam citus likumus nekā Anglijā. Smiltīs ieputināto sliežu un telegrāfa vadu bojājumu dēļ mazā pilsētiņa ir nošķirta no ārpusaules uz vairākiem mēnešiem. Atrauta no līdz šim pazītās dzīves un vecāku sargājošā aizsega, Arabella pamazām pārveidojas no kaprīzas jaunkundzes par atbildīgu sievieti.

Elizabeth Haran “Stars in the Southern Sky”

51K0QYQI7rL

1954.gads. Jaunā Estella Lavforda uzzina, ka ir gaidībās un steidz to pavēstīt savam vīram, taču pārsteigums gaida viņu pašu – vīram ir attiecības ar Estellas māsīcu, turklāt viņš ir izputināts un tas nozīmē, ka Estellai nav ne vīra, ne māju, ne arī līdzšinējās dzīves ērtību. Krustmātes mudināta, viņa pārceļas uz nekad neiepazītā, nesen mirušā tēva dzīvesvietu – mikroskopisku pilsētiņu Austrālijas nekurienē ar trīspadsmit iedzīvotājiem, un sāk strādāt par veterinārārsti. Estella slēpj no vietējiem gan savu identitāti, gan gaidāmo bērnu, jo sastopas ar dziļu neuzticību, stereotipiem un pavisam citiem dzīves uzskatiem. Viņa pamazām iemīl ne tikai versmaino kontinentu, bet arī ļaudis, kuri spiesti izdzīvot šajos skarbajos, nemīlīgajos apstākļos, kad lietus nolīst labi ja reizi gadā, kad duša un tīras, nepieputējušas mēbeles ir neiedomājams luksuss un izdzīvošana atkarīga no līdzcilvēku atbalsta. Aizraujošs vasaras romāns par labāko, ko spēj dot negaidītas dzīves pārmaiņas – apziņu, ka viss, kas notiek, notiek uz labu!

One thought on “Jūlija grāmatas: karstasinīgā Āfrika un svelmainā Austrālija

  1. Tev gan ir iekšas – šitādā karstumā vēl par Āfriku lasīt! 😀 Pēc tam, kad izlasīju grāmatu par pilsoņkariem Āfrikā, man arīdzan galīgi nav vēlmes apmeklēt šo kontinentu, lai gan tur ir daudz skaistu un foršu vietu.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.