Mazās grāmatu atsauksmes #1

Šarlote Lūkasa “Tavs ideālais gads”

Tavs ideālais gads

Šī grāmata pie manis nonāca neilgi pirms Ziemassvētkiem un jāsaka, ka tā ir ideāli piemērota lasīšanai gada nogalē vai jauna gada sākumā. Paņēmu ieteikuma dēļ un nekādi nevīlos, jo stāsts uz Jaunā gada pacēluma viļņa diezgan pārliecinoši ievilka sevī un sniedza vērā ņemamu azartisku prieku. Dzīves nogurdinātais, pedantiskais grāmatu izdevniecības īpašnieks Džonatans 1.janvārī savā ikrīta skrējienā pa parku atrod kalendāru, kurš jau ir aizpildīts ar plāniem katrai jaunā gada dienai. Būdams kārtīgs, godājams (un garlaicīgs) pilsonis, Džonatans vispirms apsver iespēju nodot atradumu pazaudēto mantu birojā, taču kaut kas urda viņam pašam sameklēt kalendāra īpašnieku un tikmēr pamēģināt dzīvot saskaņā ar tajā pierakstītajiem plāniem, kas visnotaļ atšķiras no vīrieša ierastās pelēkās ikdienas. Apmeklēt zīlnieku, atsacīties no ziņu lasīšanas, uzmeistarot vēlmju kolāžu, vienu dienu darīt tikai to, kas patīk – viss jaunais pamazām iemāca viņam saskatīt dzīves jēgu.

Tikmēr Hanna pavisam noteikti zina, kas ir dzīves jēga – saskatīt visur labo, uzņemties risku, baudīt ik mirkli un ticēt saviem spēkiem par spīti ārējiem apstākļiem. Tikko atvērusi pati savu biznesu, Hanna ļaujas optimismam un grandioziem dzīves plāniem, taču diemžēl viņai nākas pieredzēt, ka ne vienmēr viss notiek saskaņā ar iecerēto. Bet vai tāpēc pazaudēt optimismu?!

Jau grāmatas lasīšanas laikā man gribējās, lai kāds uzdāvina tādu kalendāru, pilnu optimisma un dažreiz banālu, dažreiz vērtīgu padomu. Pēc ilgāka lasīšanas pārtraukuma šis darbs šķita tāds svaiga gaisa malks, uzmundrinošs, viegls, ne tikai optimisma, bet arī dzīves realitātes piesātināts. Abi galvenie varoņi, protams, ir tipiski šādiem vieglā žanra romāniem un nekādas dziļas, filozofiskas attiecību peripetijas te nav jāmeklē, vienkārši jābauda grāmatas sniegtais asprātīgais rotaļīgums un nebūtu slikti aizņemties arī kādu no mazajām dzīves gudrībām laimīgākai un nedaudz bezrūpīgākai eksistencei. Grāmatā aprakstītā vēlmju kolāža man jau sen stāv prātā, to es plānoju sataisīt kopā ar draudzenēm kādā tikšanās reizē, lai katra varam kārtības labad salikt vienkopus savas klusās ieceres, sapņu ceļojumus, izdomātos piedzīvojumus un dzīves plānus.

Dzīve ir par īsu, lai nodarbotos ar kaut ko tādu, kas nesagādā prieku.
Šodien izveido divus sarakstus. Vienā ieraksti visu, kas piepilda tevi ar prieku. Un otrā – visu to, ko dari bez prieka.
Kopš šī brīža konsekventi izsvītro visu, kas ir otrajā sarakstā, un dzīvo tikai saskaņā ar pirmo! Tikai un vienīgi! 
Pieraksti arī, kas sagādātu tev prieku, ja tu to darītu – un dari to! Jau ŠODIEN! Lai cik neprātīgi tas arī būtu. 
Vismaz vienu lietu no pirmā saraksta izdari TŪLĪT!

Izdevniecība “Zvaigzne ABC”

Hjū Hovijs “Vilna”

Hjū Hovijs Vilna

Apzinīgā izdevniecība “Prometejs” dara visu, lai paceltu latviešu fantāzijas literatūras lasītāja gaumes latiņu grandiozos augstumos, iepazīstinot mūs ar hītu grāmatu blogeru un zinātniskās fantastikas žanra mīļotāju aprindās – ar vērienīgo Elevatora sēriju un tās pirmo grāmatu “Vilna”. Ja jau pat grāmatu pārdevējas iesaka šo izlasīt, tad tam vajadzētu būt kam īpašam.

Pēc tehnoloģiskas katastrofas un pasaules kariem izdzīvojusī saujiņa cilvēces spiesta mitināties pazemes elevatorā jeb 150 stāvu mītnē, kas stiepjas dziļi pazemē, kur valda sava hierarhija, darbu sadalījums un likumi. Pats bargākais sods par pārkāpumiem ir doties ārā, virszemē, tīrīt elevatora vienīgo logu uz drūmo, pelēko un kaitīgiem toksīniem pilno ārpasauli, kas pat caur aizsargtērpu nogalina dažu minūšu laikā. Džuljeta ir jauna mehāniķe, kurai tiek piedāvāts stāties izbijušā policijas šerifa vietā. Arī šerifs ir ticis izsūtīts uz tīrīšanu, saprotams, uz neatgriešanos. Sākot pildīt jaunos darba pienākumus, Džuljeta atrod sava priekšgājēja pierakstus par pētījumiem, kas liek apšaubīt esošās sistēmas jēgu un mudina uzdot jautājumus, uz kuriem zināt atbildes kļūst dzīvībai bīstami. Ja nu pasaule ir pavisam citāda, nekā viņiem tiek stāstīts? Kas no zināmā un pastāvošā ir meli un kas – rūgta patiesība?

Jau līdz ar grāmatas pirmajām lappusēm ir skaidrs, ka šis ir sākums patiesi episkai zinātniskās fantastikas pagrīdes sāgai, kura pārliecina ar ticamiem tēliem un detalizēti izstrādātu pasauli, kurā viss ir pietuvināts reālajai dzīvei, pārmaiņas pēc iztiekot bez maģijas, vampīriem vai burvju spējas ieguvušiem pusaudžiem. Nevienu brīdi neradās vēlme pamest lasīšanu, jo viss šķiet tik dzīvs un reāli eksistējošs, gan pati elevatora padrūmā pasaule, gan skarbā, neatlaidīgā dumpiniece Džuljeta ar saviem domubiedriem. Dažbrīd lasot šāda veida darbus, lasītājs prātā jau izveido scenāriju, kas būtībā visos distopijas žanra fantāzijas darbos ir līdzīgs – šķietamā civilizētā pasaule ir uzbūvēta uz meliem un sabiedrība tiek maldināta it kā pašu drošības dēļ, kamēr pastāvošā iekārta slepeni valda savās interesēs. Šeit tomēr ir momenti, kad lasītājs tiek pārsteigts negaidot un izplānotā sižeta virzība izkūp kā dūmi vējā, bet, protams, tas ir tikai pluss. Arī starplaikos, kad grāmata nolikta malā, par to nav iespējams nedomāt. Starp citu, arī mīlestības līnija te ir, bet tā ir ļoti savaldīga un bez šķebinošām un mulsinošām izpausmēm. No visām distopijām, kas ir lasītas līdz šim, šī pagaidām ir labākā. Nešaubīgi kļūs par klasiku. Latviski izdotas arī otrā daļa “Maiņa” un trešā daļa “Putekļi”. Tulkojuma kvalitāte gan varēja būt labāka.

Izdevniecība “Prometejs”

Geila Hanimena “Eleonorai Olifantai viss kārtībā”

Šī grāmata ir tāda nedaudz dīvaina un nevarētu teikt, ka es to labprāt kādam ieteiktu. Paņēmu, jo domāju, ka būs kas līdzīgs Frēdriha Bahmana darbiem (atsauksme), vai arī Greiema Simsiona foršajam, humorīgajam romānam “Projekts “Rozija”” (atsauksme), tomēr tā nebija un līdz ar to vilšanās. Gaidīju sirsnīgu, omulīgu, asprātīgu, varbūt nedaudz smeldzīgu, pozitīvisma devas pilnu stāstu, bet grāmatas vidū sapratu, ka varone man nesimpatizē, jo ir pārāk ķerta un jocīga. Arī pārējie tēli šķita tādi samocīti, bez izteikta rakstura, kas ļautu tiem just līdzi vai vismaz ar interesi sekot līdzi notikumiem. Vairāk arī īsti nav ko teikt, žēl laika, kas veltīts šim darbam.

Izdevniecība “Zvaigzne ABC

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.