Mazās grāmatu atsauksmes #2

Reičela M. Steforda “Brīvroku mamma”

Šī grāmata nav tikai mammām. To var lasīt arī tēti, pusaudži un ne-mammas. Autore caur savu personīgo pieredzi atklāj vērtīgas mācībstundas tiem, kuri ikdienā dod priekšroku telefonam, TV vai datoram, nevis sarunām ar ģimenes locekļiem, kuri grābj mobilo katru reizi, kad tas iepīkstas, kuri tiecas pēc pilnības, perfekcionisma un citu atzinības tā vietā, lai patiesi izbaudītu pašreizējo brīdi un dzīves sniegtās iespējas, kā arī visiem tiem, kuri vienmēr steidzas un nekad nespēj tikt galā ar mūžīgo darbu un pienākumu kalnu.

Taču ir viens BET. Man nodaļas šķita ļoti līdzīgas viena otrai, liekvārdība un atkārtošanās šo padomu grāmatu liedz uztvert par spēcīgu darbu, ko lasīt ar aizrautību un degsmi. Daudzviet jāpabrīnās par autores tuvredzīgo, seklo domāšanu un amerikānisko “tupumu”, kad viņa atstāsta it kā savu bēdīgo pieredzi periodā, kad vēl bija aizņemtā, vienmēr saspringtā, telefonos, datoros un epastos iegrimusī mamma un sieva. Acīmredzot ar to identificējas liela daļa viņas bloga un grāmatas lasītāju, liekot šausmās nodrebināties par tādu sabiedrību, kurā nepieciešamas grāmatas, lai pateiktu, ka sarunu laikā jānoliek mobilais vai jāpadzīvojas ar tuviniekiem vai jāpaspēlējas ar bērniem TV seriāla vietā.

Man tādas sabiedrības eksistence šķiet nožēlojama un ceru, ka mēs nekad šajā tehnoloģiju attīstības laikmetā nesasniegsim amerikāņu līmeni un mums nebūs vajadzīgas šādas grāmatas. Kaut gan arī man ir nācies novērot, ka atnākot ciemos, cilvēki tup uz dīvāna, iebūrušies mobilajos, nevis piedalās kopīgajās sarunās. Jebkurā gadījumā šo grāmatu kā dāvanu varat pasniegt kādam sev pazīstamam cilvēkam ar domu, sak, varbūt sapratīs mājienu.

Izdevniecība “Zvaigzne ABC”

Merisa Meijere “Kresa”

“Kresa” ir Mēness hroniku sērijas trešā grāmata, kas mūs iepazīstina ar pasaku princeses Salātlapiņas līdzinieci Krescentu – meiteni, ko ļaunā Mēness karaliene Levana no mazotnes ieslodzījusi satelītā, kas riņķo ap Zemi. Ilgajā ieslodzījumā Kresa ir kļuvusi par meistarīgu hakeri un viņas spējas lieti noder Sinderas, Skārletas un imperatora Kaito mērķu sasniegšanai cīņā pret ļauno Mēness karalieni.

Trešā daļa turpina tikpat aizrautīgā garā šķetināt starpgalaktisko auksto karu starp divām karojošām pusēm –Zemes valstīm un Mēness karalisti. Visi varoņi ir pietiekami interesanti un daudzpusīgi, lai negribētos nolikt grāmatu malā, līdz tā ir izlasīta līdz galam. Smalkais humors un asprātīgie dialogi liek pasmaidīt,  varoņu zaudējumi un skarbā dzīves pieredze ienes arī skumjas un traģiskas notis, savukārt negaidītie un biežie sižeta pavērsieni rada patīkamu satraukumu un neļauj iegrimt garlaicībā. Lielisks piedzīvojums alternatīvo pasaku kiberpasaulē.

Atsauksmes par sērijas pirmo grāmatu “Sindera” un otro darbu “Skārleta”.

Izdevniecība “Zvaigzne ABC”

Aivars Kļavis “Melnais akmens”

Šo grāmatu paņēmu lasīt, lai nonāktu pie sērijas “Ceļojums uz nezināmo zemi” trešās grāmatas “Asinis uz dzintara”, kas nominēta Latvijas Literatūras gada balvai 2019 bērnu literatūra kategorijā. Grāmata patiks skolas vecuma jauniešu auditorijai, jo ar to var nošaut vairākus zaķus reizē – saturs var noderēt papildinot zināšanas vēstures stundām un ļaus nedaudz vairāk uzzināt latviešu tautas senču – aistu vēsturiskos ceļus līdz Baltijas jūrai, valoda ir pietiekami raita un plūstoša, notikumi risinās dinamiski un aizraujoši. Darbība notiek gan mūsdienās, gan senajos laikos, savelkot kopā skolas puiku atradumu Uguns kraujā – melno akmeni, un kareotu cilts jaunekļa Vardota mēģinājumus apvienot aistu ciltis kopīgai cīņai pret sarmatu karotājiem un izdzīvošanai grūtajos apstākļos ceļā uz Baltijas jūru. Nākamās daļas gan es nelasīšu, taču jauniešiem šo noteikti var dāvināt kopā ar pārējām sērijas grāmatām.

Izdevniecība “Zvaigzne ABC

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.